Australské vzpomínky I.

… jsou věci, které ani nevidíme. Jednou z nich jsou – a pro nás chodce dvojnásob – státní poznávací značky. Co na nich taky prohlížet – a od dob, kdy se v ulicích objevil nový systém kombinující číslici, písmeno a číslici – plus čtyřčíslí… a byly zrušeny okresy, není na nich už vůbec nic zajímavého.

V Čechách asi opravdu ne. Jistě, poznáte možná, jestli ten dobytek, co šikovným parkovacím manévrem zabral dvě a půl místa, přijel z kraje středočeského, z Vysočiny, Brna – anebo je to Pražák…. (správnou odpověď doplňte prosím podle toho, odkud sami pocházíte).

 

Ve světě kromě jisté benevolence v tom, jak taková „plate“ smí být vůbec velká a v jaké barvě a grafice ji lze prezentovat (což je věc, která v omezeném rozsahu dorazila už i k nám), jsou k vidění různé další, pro našince bezesporu inspirativní nápady.

Jedním z těch turistovo oko i srdce potěšujících jsou australské značky, na nichž si můžete přečíst, z kterého státu Austrálie řidič přicestoval.

 

Během pobytu v Canberra a Sydney se mi bohužel nepovedlo nafotit všechny z 6 států federace. I tak moje snažení vzbuzovalo občas na některých parkovištích i u jinak benevolentních Australanů údiv.

 

Jižní Austrálie – The Festival State

Nový Jižní Wales – The First State; Towards 2000 (v roce 2008 už to byla vzácnost)

Queensland – The Smart State; Sunshine State

Tasmánie – Your Natural State

Victoria – The Place To Be; The Garden State

Západní Austrálie – bez kořisti

Severní Teritorium – bez kořisti

Hlavní město Canberra –  Celebration of A Century 2013

 

(Automobil se západoaustralskou značkou se mi vyfotit povedlo, ovšem značka byla bez nápisu. Snad příště…)

 

 

Jednotlivé slogany by měly jednoduše a zapamatovatelně vystihovat nejtypičtější rys jednotlivých států, jejichž podnebí a prostředí se od sebe často diametrálně liší. Jinak žijí vinaři v Jižní Austrálii, jinak obyvatelé Sydney v New South Wales – a jinak farmář ve Victorii. Jedno jim však bylo téměř univerzálně společné – moje nadšení pro „plates“ příliš nesdíleli.

 

Snad až se někdo z nich řízením osudu octne v srdci Evropy, pochopí…

Reklamy
Předchozí příspěvek
Následující příspěvek
Komentáře nejsou povoleny.
  • Nové MIMO

  • Prošlo MIMO

  • Nejčastěji čtené

  • Vložte prosím svou e-mailovou adresu pro zasílání nových příspěvků.

    Přidejte 278 dalších sledujících

  • Návštěvy

    • 45,113 čtenářů
  • Rubriky

%d bloggers like this: