Sex kontra kultura – Gustáv Murín

Název zní zajímavě. Téma láká.

Nakonec, u knížky z knihovny člověk až tak moc neriskuje. Maximálně ji donese domů, sezná, že to nebyl až tak nejlepší nápad  – a zase se s ní projde tou samou trasou… a Sex kontra kultura od Gustava Murína není navíc žádná příšerně těžká encyklopedie. Spíš než záda vás z ní rozbolí hlava.

Patří totiž mezi knihy, které si dovolím nedoporučit.  Dle sdělení na zadní straně obálky (ještě se k němu vrátíme) autor sám označuje knihu za „esej“.  Podle slovníků je esej „… literární odborně publicistický žánr středního či kratšího rozsahu, úvaha na určité téma, spočívající v přemýšlení o faktech a jejich hodnocení. Autor eseje posuzuje problém v širším kontextu, komentuje současná řešení a naznačuje nová, často klade otázky a společně se čtenářem na ně hledá odpověď.“

Murínova kniha stylem projevu připomíná spíš nahodile shromážděnou sbírku méně či více zábavných historek, z nichž některé vzbudí alespoň úsměv, jiné spíš rozpaky (skóre je tak 2 ku 97% pro rozpaky. Jedno procento ponechávám dílem pro sdělení, která už hranice dobrého vkusu překročila a dílem naopak pro občasně se vyskytnuvší perly, jakkoliv ty jsou spíše kouzlem nechtěného…).

Pro představu dva příklady za všechny:

„Zatímco muži jednají v sexu přímočařeji a, přiznejme si to, také primitivněji (pověstné „hop na kozu“ není u některých daleko od pravdy), ženy naopak prožívají sex hlouběji, kultivovaněji a tedy i se všemi (zejména společenskými)  souvislostmi.“ (str.81)

„Sexuální pud, není-li společností vědomě ventilován, prorazí v každé kultuře, a to často nečekaně. Společnost takovéto ventily někdy sama nabízí, dokonce i ve velkém (viz v minulosti svátky plodnosti, dnes služby bojujícím armádám).“ (str.169)

Popravdě řečeno si nejsem jistá, zda služeb prostitutek využívají přednostně vojáci anebo jiné profese, řekla bych ale, že ve chvíli, kdy dojde „na věc“, jsou většině žen společenské souvislosti naprosto lhostejné.

Styl knihy jako celek působí zbytečně předimenzovaně (a to má pouhých 172 stran nepříliš velkého formátu!), omílá se tu dokola to, co každý čtenář časopisů jako Moje psychologie, Elle, ba i Vlasta má možnost číst několikrát do roka, většinou i o dost lépe podané.

Nové myšlenky tu budete hledat marně.

Závěr – nejvíc mě pobavil názor na zadní straně obálky – „Autor sám označil svoji knížku za esej. Řádná facka tomuto královskému žánru!“.

K tomu lze těžko něco dodat. Snad jen, že pro čtenáře, kteří si od knihy slibovali především pikantní historky, bude tenhle text příliš mdlý a pseudovědecký. A těm, kdo se snaží hledat nový pohled na věc, naopak může znít lacině.

Abych jenom nehaněla – za zmínku jistě stojí, že slovenská verze knihy Pud kontra kultúra vyšla doplněna hodně zdařilými kolážemi M.Huptycha (k vidění na této adrese).

Reklamy
Předchozí příspěvek
Následující příspěvek
Komentáře nejsou povoleny.
  • Nové MIMO

  • Prošlo MIMO

  • Nejčastěji čtené

  • Vložte prosím svou e-mailovou adresu pro zasílání nových příspěvků.

    Přidejte 278 dalších sledujících

  • Návštěvy

    • 46 104 čtenářů
  • Rubriky

Informace, rady, doporučení v těhotenství a v mateřství

Magazín, kde najdete informace, novinky, rady a tipy pro budoucí i stávající maminky. Kategorie: recepty, diety, rodina, finance, hubnutí, rady v těhotenství, a další.

Tales of a Travelling Salesman

A long story, short stories, and resources for writers, teachers, and humans

Oldwomen's Blog

žití ve stepní krajině

delibety

Made by love

Never give up!

Bohyně Jin to nikdy nevzdává

Jolana88's Weblog

a já si plácám...

SLOVOSLED

ondřej fér | centrální úložiště

Bohuslav Brouk

Zde trapno existovat

frangipani.cz

Journal about the world of niche, art and indie perfumery

Od věci II

Co mě jen tak napadlo. Pokračujeme v novém

U STÁRNOUCÍ BLOGERÍNY

No sports, just whisky and cigars. Winston Churchill

%d bloggers like this: