Náklonnost – Sarah Watersová

179580_bigJe Selina Dawesová nevinný, nespravedlivě  odsouzený anděl, nebo prohnaná manipulátorka? Kdo je Peter Quick? Které vězení je obtížnější snést – nehostinné zdi věznice Millbank nebo pouta třídní příslušnosti, skrze niž je člověk ze samostatně myslící a cítící bytosti redukován na pěkně oblečenou, přiměřeně vzdělanou a především poslušnou loutku?

Kam až lze zajít ve snaze žít svobodně svůj život, byť na úkor jiných? A kam naopak v touze po opětované lásce – byť by to byla láska k osobě stejného pohlaví?

Román Náklonnost britské spisovatelky Sarah Watersové  – mimo to, že vyvolává výše zmíněné, a mnohé další otázky – se dotýká dvou zásadních témat, která řada lidí navzdory veškerým společenským změnám stále do jisté míry vnímá jako něco, o čem se nemluví – víry v posmrtný život a lesbické lásky.

Příběh Seliny Dawesové a Margaret Priorové, dvou žen z odlišných společenských vrstev, které by se nebyly nikdy setkaly, kdyby… ponechává čtenáře v nejistotě až do samého závěru. Anotace vypuštěná do světa nakladatelem, kterou následně ve větší či menší míře do omrzení opakovali recenzenti, hovoří o světě duchů a zjevení, otiscích nehmotných dlaní a nevysvětlitelných úkazech. Ne, že by se v románu nevyskytovaly. Ve své podstatě jsou ovšem pouhými kulisami, a to v celé hořkosti významu toho slova.

Velmi zdařile vykreslená dobová atmosféra osmdesátých let 19.století, kdy byl spiritismus na vzestupu, dokonale doplňuje příběh, který se ovšem mohl stát kdykoliv. Selina je prototypem hrdinky, která se uplatní v každé době, protože s neuvěřitelnou obratností umí využít všech stránek lidské povahy. Není „zlá“. Nejpřiléhavější adjektivum nechť dosadí laskavý čtenář po přečtení knihy sám.

Zatímco v originále je Náklonnost autorčiným druhým románem, v českém překladu vyšla zatím jako poslední. Ke stavbě textu dlužno říci, že zpočátku poněkud mate střídání časových rovin, které člověk naplno docení až na posledních stránkách knihy, kdy se kruh uzavírá. Pro milovníky chronologicky vyprávěných historek: nevzdávejte, stojí za to vydržet!

Román se dočkal i poměrně zdařilého filmového zpracování, jakkoliv jeho tvůrci odstranili z děje Margaretinu sestru Priscilu a vzniklou mezeru naopak zaplnili neodbytným, na pohled odpudivým ctitelem Theofilem. Výtvarně dotažená scéna podtrhuje vyznění příběhu. Celý film lze shlédnout zde:

::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

Obálka originálního vydání

Obálka originálního vydání

Statečná dost na to, abych vydržela se svým vlastním naříkavým já, i když bych se ho raději zbavila – jenomže nemůžu, nejde to, dokonce i to je mi zapovězeno.

„… v Millbanku působí svěžím dojmem i smuteční šaty.“

„… – a věčným omíláním z toho jen vznikl nový příběh, skutečnější než vzpomínka, ale zcela bezvýznamný.“

„Někdy se totiž duch může těšit ze všech svobod onoho světa, a přece zůstává uvězněn v hodině smrti.“

„Považujete spiritismus za výplod fantazie,“ řekla. „Nepřipadá vám ale, že může-li existovat Millbank, je možné cokoliv?“

… Možná že vězení je kruté, ale to ještě nečiní spiritismus o nic skutečnějším.

Umím si vůbec představit, jaké to je, když člověk musí jen sedět a poslouchat, jak nějaká žena demoluje svou celu, a má kolem sebe jen cihly a mříže? Je  to, jako když vám hážou do očí písek a zakazují mrkat. Je to, jako když vás něco strašně svědí, jako tupá bolest – Buď musíte zakřičet nebo zemřít! Jenže když opravdu vykřiknete, chováte se jako – jako zvíře!

Proč se mužské hlasy nesou tak jasně, kdežto ty ženské se dají tak snadno ututlat?

Koneckonců ztráta života je pozvolný a choulostivý proces, a ne něco, co se stane v kratičkém okamžiku.

Pohlédla jsem jí do očí, byly černé a moje bledá tvář v nich plavala jako perla. A pak se stalo to, co mi vyprávěl tatínek o tom zrcadle. Z těla mi vylétla duše a cítila jsem, že odlétá a vstupuje do ní. 

Je tak zvláštní psát pro kouř stoupající komínem!

Reklamy
Následující příspěvek
Komentáře nejsou povoleny.
  • Nové MIMO

  • Prošlo MIMO

  • Nejčastěji čtené

  • Vložte prosím svou e-mailovou adresu pro zasílání nových příspěvků.

    Přidejte 278 dalších sledujících

  • Návštěvy

    • 46 104 čtenářů
  • Rubriky

Informace, rady, doporučení v těhotenství a v mateřství

Magazín, kde najdete informace, novinky, rady a tipy pro budoucí i stávající maminky. Kategorie: recepty, diety, rodina, finance, hubnutí, rady v těhotenství, a další.

Tales of a Travelling Salesman

A long story, short stories, and resources for writers, teachers, and humans

Oldwomen's Blog

žití ve stepní krajině

delibety

Made by love

Never give up!

Bohyně Jin to nikdy nevzdává

Jolana88's Weblog

a já si plácám...

SLOVOSLED

ondřej fér | centrální úložiště

Bohuslav Brouk

Zde trapno existovat

frangipani.cz

Journal about the world of niche, art and indie perfumery

Od věci II

Co mě jen tak napadlo. Pokračujeme v novém

U STÁRNOUCÍ BLOGERÍNY

No sports, just whisky and cigars. Winston Churchill

%d bloggers like this: