Vysoko nad střechami

1005820_10202369657794265_795833315_nDoktor Vrána říká, že to mohlo být i horší. Měl jsem pacientku, která viděla v každém šupleti živého sviště. Víte co to je, když na vás odevšad čumí svišť? Doktor Vrána je kapacita. Tvrdí, že když to nebudu flákat, a každý ráno slupnu jednu bílou a dvě žlutý, všechno bude fajn. Žlutý jsou oválný, bílá dokulata. Je vlastně strašně snadný dostat se jim do spárů. Aspoň pro mě bylo.

Začalo to nevinně. U silnice kousek od Poděbrad jsem z jedoucího auta zahlídla v poli čápa. Na tom by nakonec nebylo nic divnýho, jako spolujezdec mám – krom momentů, v nichž zmatkuju nad mapou, který rozumím asi jako Azték kuchařce od Rettigový – na očumování přírodních krás poměrně dost času. Nebylo by to nic tak moc zvláštního, kdyby nebyla půlka ledna a teploty tomu překvapivě neodpovídaly. Den poté budou všechny internetové servery dokonce hrdě hlásat, že Česko zažilo nejmrazivější noc roku (to znamená, že mrzlo už i v Praze).

Na rozvinutí teorií o tom, co si chudák čáp počne v zasněženém poli, mi zbývalo dalších padesát kilometrů a několik výživných minut úvah o tom, jak asi vypadá mražená žába a jestli ubohý opeřenec může hamburgery z nedalekého fast foodu. Moje přítelkyně mě ujistila o tom, že pokud přírodopisné dokumenty nelžou, čáp se o sebe postará i bez zlatých oblouků a mikrovlnky. Na zpáteční cestě o dvě hodiny později už si tak jistá nebyla.

Eště tam je, hlásila jsem, kdyby ho snad přehlídla.

Určitě zmrzne, chudinka.

Vypadalo to, že se nehnul ani o milimetr. Že se vůbec nehýbe.

Co když už je mrtvej?

Tak zavolej na odchytovou stanici, poradila mi. Internet v mobilu je úžasná věc. Do pěti minut jsem vytáčela telefonní číslo odchytové stanice v nedaleké obci Pátek.

Víte o tom, že u kruháče na Choťánky vám stojí čáp…?
Slečna na druhém konci byla naprosto v klidu.

Víme.  Je tam už dva měsíce.

Ne, není to atrapa, uklidnila mě. Mražené obojživelníky mu neshazují vrtulníkem, přesto o jeho výskytu – kromě jiného i díky hojným telefonátům veřejnosti (internet v mobilu je vážně supr věc!) vědí. Ne. Nejsem pětačtyřicátá, ale nějak přes stovku. A ano, děkují velice.

Zatímco jsem mluvila, poslouchala, a zvolna se smiřovala s myšlenkou, že ani dnes nikoho před smrtí umrznutím nezachráním, za oknem auta ubíhala zimní krajina.

Přijížděly jsme ke Kopidlnu. Na poli po mé pravici trčely v ornici pokryté nepatrným sněhovým popraškem čtyři labutě. Nadechla jsem se a vytáhla telefon…

*   *  *

Doktor Vrána ordinuje v malém domku na předměstí. V čekárně bublá meditační hudba a stěny jsou vymalovány nekonfliktním vyblitě pistáciovým odstínem. Po první návštěvě u něj jsem se začala tak trochu bát jezdit autem… a po historce o svištích mám problém otvírat zásuvky. Dnes ráno jsem vysypala žluté a bílé hezky na hromádku a celé to spláchla do záchodové mísy. Je konec ledna a mrzne až praští. Dívám se z okna. Sníh na hřebenech nedalekých hor se třpytí v poledním slunci. Vysoko nad střechami města, napříč jásavě modrou oblohou, letí hejno růžových plameňáků –

Reklamy
Předchozí příspěvek
Následující příspěvek
Komentáře nejsou povoleny.
  • Nové MIMO

  • Prošlo MIMO

  • Nejčastěji čtené

  • Vložte prosím svou e-mailovou adresu pro zasílání nových příspěvků.

    Přidejte 278 dalších sledujících

  • Návštěvy

    • 46 104 čtenářů
  • Rubriky

Informace, rady, doporučení v těhotenství a v mateřství

Magazín, kde najdete informace, novinky, rady a tipy pro budoucí i stávající maminky. Kategorie: recepty, diety, rodina, finance, hubnutí, rady v těhotenství, a další.

Tales of a Travelling Salesman

A long story, short stories, and resources for writers, teachers, and humans

Oldwomen's Blog

žití ve stepní krajině

delibety

Made by love

Never give up!

Bohyně Jin to nikdy nevzdává

Jolana88's Weblog

a já si plácám...

SLOVOSLED

ondřej fér | centrální úložiště

Bohuslav Brouk

Zde trapno existovat

frangipani.cz

Journal about the world of niche, art and indie perfumery

Od věci II

Co mě jen tak napadlo. Pokračujeme v novém

U STÁRNOUCÍ BLOGERÍNY

No sports, just whisky and cigars. Winston Churchill

%d bloggers like this: